Borászok a valaha mért legforróbb nyárról, 2. rész: kihívásokban a Balaton másik partján sem volt hiány, ám Légli Géza (Kislaki Bormanufaktúra) is optimista.
1. Tízes skálán milyennek értékeli a 2024-es évet?
Fehér, rosé: 7,5
Vörös, siller: 9,5
2. Az évjárat legnagyobb kihívásai?
“Új évjárat=új kihívások”. Februári meleg okán gyors fakadás, gyors és rövid vegetációs időszak, nyári légköri aszály, korai szüret. Egész júliusban és augusztusban 35-40 Celsius hőmérséklet volt, nulla csapadék mellett, ilyen körülmények között főleg a fiatal növény (még kicsi a gyökérzet) elkezdi felélni magát az önfenntartásáért küzdve. Vastagszik a héj, leszáradnak a levelek, nem fejlődnek a bogyók stb. Végső soron a növény ki is pusztulhat. Nekünk idén több fiatal területünk fordult termőre, sok helyen a termést is le kellett dobnunk.
3. Beszélhetünk az elmúlt évek tükrében végérvényesen megváltozott klímáról?
Divatos téma, de nagyon összetett, lényegében az utóbbi évjáratokban mindig elmondhattuk: “ilyen még nem volt”. Újabb és újabb váratlan időjárási körülmények érkeznek, általában szélsőséges formában. A válasz egyértelmű: naprakésznek kell lenni a szőlőben. De ettől függetlenül “mi nem vagyunk beszarva”. 2024 megmutatta, hogy a szőlő növény egy igazi túlélő, “még az embert is kibírja” (by id. Légli Ottó).
4. Amennyiben hasonlók lesznek a jövő évjáratai, mint 2024, képesek lehetünk a szőlészetet adaptálni, elegendő lesz ez? Mely fajták képesek kezelni ezt az időt és melyek nem?
Kárpát-medence sokáig a szőlőtermesztés északi határán volt, most mi leszünk a közepe. Ennek megfelelően kell reagálnunk a szőlőben (NEM A PINCÉBEN!). Rengeteg lehetőség van a kezükben, élni is fogunk vele.
You must be logged in to post a comment.