Ifj. Vida Péter küldött nekünk egy hatpalackos keresztmetszetet, ami végül nálam kötött ki és kiváló apropót jelentett ahhoz, hogy szétnézzek a magyar vörösek között. Az alsó polc a best buy-kudarc miatt amúgy is indokolt volt, a középső és a felső meg az itthoni készletekből adódott. Értek kellemes meglepetések, ezekről részletesebben írok, ami beleszürkült az átlagba vagy verte a lécet, arról csak slágvortokban.
Nem tudom, hogy mi volt a pontos mechanizmus, de James Suckling (vagy valamelyik szárnysegédje) a personal brand híréhez méltóan járt el, amikor legutóbb Magyarországon pontot osztott, értsd: nem volt szőrös szívű (279 kóstolt borból 257 kapott legalább 90 pontot). Ismerve a sucklingi üzleti modellt, az adjonistennek is nagyvonalúnak kellett lennie, de a globális tranzakcionizmus korában ezen naivitás lenne csodálkozni („ha rajtunk kívül mindenki doppingol, soha nem fogunk nyerni”). Lényeg a lényeg: most már a szekszárdi palackokon is büszkén hirdetik a matricák, hogy magasan vitték a 90 pontos lécet.
Vida La Vida 2020
Minden Vida-bor korszerű, elegáns, természetes. Erről sem nehéz elképzelni, hogy tíz év alatt klasszikus szépséggé érik. Most a hordó és az alkohol még eléggé hangsúlyos, így az összbenyomás nem olyan harmonikus, mint a Lösz esetében. De saját jogán egy vonzó, gazdagon gyümölcsös, édes tónusú, eleven, nem túl-extrahált bor. Díszítő jegyeiben a jól kitaposott konyakmeggy, málna, dohány és szerecsendió vonalon mozog. A tannin nem szárít. Nem a legeredetibb, de annál szerethetőbb bor. Erős 7 pont és 13000 Ft. (Per pillanat 8200-ért is fogható.) (Suckling: 93 pont)
Vida Lösz 2020
A 2017-est többször is kóstoltam és bár az egyensúllyal, az eleganciával nem volt gond, a bor valahogy szürkének hatott, nem rajzolódott ki határozott és egyedi arcél. Ez most kiemelkedően jól sikerült, talán nem is tudnék kapásból még egy magyar vöröset mondani, ahol ennyire szép az egyensúly, ahol a gyümölcs érettsége, a sav frissessége és a tannin tartószövete ilyen organikusan illeszkedik. Gyönyörű szín, a vonzó illatban dohány, babér, szilva és faeper, kóstolva sima, kedves és lendületes, komplex, ugyanakkor jól iható. Nem lógna ki egy rosso di montalcino sorból. 8 pont és 8000 forintért kimondottan jó vétel (Suckling: 93 pont).
Takler Regnum 2020
Sajnos, ez elesett a csatamezőn. Az élmezőnyhöz képest rendezetlen, savanykás és kesernyés jegyekkel. 5 pont és 9000 Ft. (Suckling: 94 pont)
Takler Primarius Merlot 2019
A kilencvenes években ez még nagyot szólt volna. Most mazsolás és csalamádés jegyeivel, kacskakezű dinoszaurusznak hat. Még ebben a forró évben és a valószínűleg későbbre hagyott szürettel együtt is érezhető a finom szekszárdi savak jótékony hatása, de a mezőny többi borának életvidámságától azért távol esik. Maradjunk annyiban, hogy nem az én stílusom. 5-6 pont és 14000 Ft. (Suckling: 91 pont)
Vida Valles Bikavér 2020
Ezzel a bikavér válogatással most találkoztam először. Legnagyobb erőssége a szép címke. Ha van a Vida-boroknak gyengéje, akkor az az illat tompasága, és ez is ettől szenved, az aromák visszafogottak, elmosódottak, más kérdés, hogy egyébként sem vonzóak. Nem rossz és nem jó. 5 pont és 7000 Ft.
Takler „Örökség” Szekszárdi Bikavér 2021
Jóval kontúrosabb és intenzívebb, mint a Vida Valles. A Takler-borok egyértelműen rusztikusabbak, mint a Vidák, de itt alig érezhető az old-school jelleg. Ez egy anyaggal jól kitöltött, hordóval mértékkel megtámogatott bor, amely a bikaveres egyensúlyt és kajakonformitást jól ötvözi az általános szerethetőséggel. 6 pont és 5000 Ft (Suckling: 94 pont).
Vida Idyll Bikavér 2022
Ebben a mezőnyben nem tudott érvényesülni. Bár az illat szép, kóstolva van egy kis savanykás húzása és a szövet is vékonyka. Árban meghökkentően tág határok között mozog, van, ahol 2900, máshol 10 forint híján 4000, pontban 4-5 (Suckling: 90 pont).
Vida Hidaspetre Kékfrankos 2021
Kiemelkedő bor. A Lösz mellett az egész merítés legjobb bora. Elegáns, kerek, sima, fiatalosan élénk, de teljesen érett savval, finomérintésű tanninnal. Hosszú. Fehérhúsú cseresznye minden alkatrészével. Nemzetközi színvonal. 7-8 pont. (Még nem kapható, a 2020-as 5-6000 Ft között van, reméljük, ez is ebben a sávban fog mozogni.)
Heimann & Fiai Kékfrankos 2021
Bontáskor az illat nem csábít kóstolásra. Szerencsére néhány perc alatt is javul annyit, hogy bizalmat szavazzunk neki. Amit aztán gyorsan meghálál. Az egész mezőny egyik legjobb bora és kiemelkedő kékfrankos. Minden a helyén, semmi nem lóg ki és van benne bőven tartalék. Nem az illat az erőssége, kóstolva azonban annál vonzóbb: érett, édes málna és meggy egy kis fanyarsággal megspékelve, koncentrált, strukturált, eredeti és igényes bor. Nagyon hosszú lecsengés. Kár, hogy használati utasítást is kell hozzá mellékelni: fogyasztás előtt 24 órával dupla-dekantáld és így másnap 7 pontos bort ihatsz. 4350 forintért best buy. (Suckling: 92 pont)
Vida „Bonsai” Kadarka 2023
Feltűnően szép címke és jó név. A Suckling-műveknél ez 96 pont és nem csak emiatt vártam ettől a bortól a legtöbbet. Kadarka-drukker vagyok, öreg tőke-rajongó és a Vida-stílust is kedvelem. Ez a becsvágyóbb kadarkák közé tartozik, de szerencsére nem kései szürettel vagy újhordóval operál. Mindene a helyén, ám kissé aromaszegény. Azok a szamócás, fűszeres, egyedi illatok, amelyekkel szökőévenként egyszer a kadarkák meg tudnak lepni, itt hiányoznak. Fakéreg, növénynedv, félhangok, kevert színek. 6 pont és a 96 ponthoz méltó ár.
Gyűszű Birtok Kadarka 2021
Első nap hengerelt. Tudta hozni a kadarka törékeny szépségét, kifinomult aromatikáját és ezt ötvözte az érett gyümölcs extraktédességével és egy kis alkoholos hévvel. Idővel a magas alkohol és egy árnyalatnyi illó vette át az uralmat. De nyitáskor szép volt, és később lett sem csúnya. 6 pont és 3000 Ft volt, amíg volt.
2HA Shiraz 2020
Török Csabát a nyáron meglátogattuk és akkor ez a bor tetszett a legjobban (meg a világ talán első sangiovese pezsgője, ami formabontó, de távolról sem amatőr próbálkozás). Török Csaba az egyik legátgondoltabban építkező és leginkább naprakész borász, akit ismerek és lenyűgözött a növények iránti mély rajongása (az olajfa-projektnél nem ismerek szebb szerelmi vallomást a mediterráneumhoz). Sokan, sokszor kiáltották már ki a borait a legjobb magyar vöröseknek és én is érteni vélem, hogy mi fogta meg őket. De itt el kell helyeznem két fogyasztóvédelmi figyelmeztetést: aki bársonyosan, lekvárosan, félig édesen szereti a vörösét az ugyanúgy kerülje, mint aki felhúzza az orrát, ha pörkölt fát érez.
A ’20-as Shirazban nincs semmi újvilági, viszont kiváló minőségű hordóban érett. Finoman extrahált, élénk, energikus bor, ami hatévesen is pályája elején jár. Gyűjtésre és érlelésre méltó, bár meg kell mondanom, hogy ez a matricás címkemegoldás élesen elüt a bor nemességétől és árától. 7-8 pont és 8500 Ft.
Homola Syrah 2020
Érződik rajta a kor, a gyümölcsök helyett, a hordó mellett, már tercier aromák is jelentkeznek. Az illatban After 8, ánizs és füge. A korty súlyban erős közepes, nincs túlextrahálva, viszonylag tanninos, de nem szárít. Talán a szőlő nem érett be egyenletesen, mindenesetre van benne egy disszonáns hang, ahogy a sav ütközik az édesebb jegyekkel. 5 pont és 5900 Ft.
Válasz